تبلیغات
شهر سامان - مطالب هفته چهارم بهمن 1388

مسجد جامع سامان

جمعه 30 بهمن 1388  07:02 بعد از ظهر

نوع مطلب :شهرشناسی ،

مسجد سامان در محله مسجد جامع یا میانه شهر سامان  قرار دارد. این مسجد دارای یک شبستان و دو ورودی در شمال خاوری و جنوب باختری می باشد که ورودی شمال خاوری به شکل هشتی و با گنبدی عرقچین ساخته شده است. شبستان مسجد پلانی مستطیل شکل دارد و به شیوه طاق و چشمه بر روی هشت ستون سنگی مشعلی شکل استوار شده است. مسجد سامان فاقد تزیینات خاص است و رسمی بندی هایی که از آجر و در نمای ورودی شمال مسجد به کار رفته تنها تزیینات آن است. مصالح مورد استفاده در این مسجد که قدمت آن به دوره قاجاریه می رسد، عبارتند از: آجر، گچ و ساروج

نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

اشعار عمان سامانی با خط نستعلیق روی یادبود حرم حضرت ابوالفضل(ع)

جمعه 30 بهمن 1388  07:01 بعد از ظهر

نوع مطلب :شعرا و علما ،اخبار شهر ،

اشعار عمان سامانی با خط نستعلیق روی یادبود حرم  حضرت ابوالفضل(ع)

نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

دهقان سامانی

جمعه 30 بهمن 1388  07:00 بعد از ظهر

نوع مطلب :شعرا و علما ،

میرزا ابو الفتح خان دهقان سامانی، ملقّب به «سیف الشعراء»و متخلّص به«دهقان» متولد سامان از توابع شهرستان شهرکرد در استان چهار مخال و بختیاری است.دهقان یکی از شاعران بنام ایران در دوره قاجاریه است. پدرش«باباخان»،از رؤسا و بزرگ زادگان سامان بود.مادرش نیز«خورشید» یا«خورشید جهان»نام داشته است.

از معروف‏ترین آثار دهقان، می‏توان به دیوان اشعار او اشاره کرد که به«شکرستان»معروف است

درباره تاریخ فوت و تاریخ تولد دهقان نظرات مختلفی گفته شده به گونه‏ای که درباره تاریخ فوت از 1240 تا 1267 قمری یعنی چیزی در حدود 27 سال را گفته اند. حتی از تاریخهایی که از لابه‏لای اشعار خود او به دست می‏آید نیز به یقین نمی‏توان تاریخ تولد او را مشخص کرد.با این حال، حدس زده می شود که در خلال سال های 1260 تا 1265 قمری به دنیا آمده باشد.


نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

گاهی گذرا به زندگانی عمان سامانی

جمعه 30 بهمن 1388  06:59 بعد از ظهر

نوع مطلب :شعرا و علما ،

سم الله الرحمن الرحیم گرچه سخن از مرثیه سرایی ، در گوی چون عمان، با قلم شکسته و خشکیده چون منی حقیر و نالایق در شان و منزلت آن بزرگ نیست، اما، چه کنم که یاد جلالت او با دل جسارت من چنان کرده که برآن شدم تا در وصف او چند کلمه ای بنویسم، گرچه اندیشه را، راهی نیست تا مقام بلند او را بنمایاند چرا که سخن از عشق فراتر از اندیشه است ، اما باشد تا این حبه در دهان مور تحفه ای باشد مقبول، به بارگاه سرور شهیدان کربلا علیه آلاف التحیه و الثنا، چرا که عمان سامانى نبود، حسینى بود. میرزا نور الله عمان سامانی ملقب به تاج الشعرا از شاعران صاحب نام و پر آوازه سالهای 1258 تا 1322 قمری است ، نیاکان او همه از درر سرایان، پارسی گوی و آذری سرای اعصار خود بوده اند، پدرش مرحوم میرزا عبدلله متخلص به ذره مولف کتاب جامع الانساب و جدش میرزا عبدالواهاب سامانی متخلص به قطره و عمویش میرزا لطف لله متخلص به دریا همگی از شاعران عهد ناصری بوده که در دانش های دیگر هم دستی داشته اند اما آوازده هیچیک از آنان چون عمان نمی باشد. در بعضی از گعده های دوستانه که هر از گاهی چند اشعار و سروده های عمان گوش را نوازش می داد آنکه مد نظر بود لطافت و حسن و دلنوازی سروده های او بود که مورد تحسین آشنا و ناآشنا می گردید چرا که جمالی در کمال اشعارش هویدا بود که گاه و بیگاه ناخواسته زبان به زمزمه اشعارش گشوده می شد. جالب است بدانید در محفلی که به یاد او در سالهای سال قبل توسط انجمن دوستداران ادب شکل یافته بود، مقرر شد لقب تاج الشعرای عمان را به بهترین سراینده محفل بدهند سروده ها را آوردند، داوران به داوری نشستند و همگی متفق علیه سروده ای را برگزیدند و لاجرم دیدند سروده برتر سروده کسی نیست جز محیط سامانی فرزند عمان تولد یافته به سال 1290 قمری و درگذشته سنه 1355. نقل است که جنازه عمان را در مسجد جامع سامان به خاک سپردند و بعدها به نجف اشرف و غری شریف به دار الاسلام انتقال دادند. اما سامان مرکز بخش لار یکی از چهار محال بختیاری است که سه محل دیگر عبارتند از کیار و گندمان و میزدج این چهار محل سابقا جزء استان دهم(اصفهان) بوده، اما بعدا به عنوان استانی مستقل به مرکزیت شهرکرد در آمده است
ادامه مطلب

نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

مرتضی تبیان

جمعه 30 بهمن 1388  06:58 بعد از ظهر

نوع مطلب :شعرا و علما ،

مرتضی تبیان دارای تحصیلات دانشگاهی و حوزوی , محقق و دانشمند علوم ادبی و دینی همچنین مدرس زبان و ادبیات فارسی و عربی , یکی از شعرای معاصر سامان می باشند که متأسفانه همواره گردآوری و نشر آثار خود را در پس فعالیت های مختلف خود به زمان مقتضی واگذار نموده و تا کنون اشعار و نوشته هایشان مجال نشر و چاپ را پیدا ننموده است .

دیدی که دمی دل نشد از غصه رها  وافسرد بنفشه مرغواشد مروا

لب خشک شد از تشنگی و آب ندید تب سوخت سراپای وجودم یکجا

 آسوده مبین کسی دراین دیر خراب خسران کثیر بینی از شرب شراب

 ندهد به تو سود کشته بدکاران درد عطشت کشد ز دیدار سراب


نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

مردم شهرسامان تجمع اعتراض آمیزکردند

جمعه 30 بهمن 1388  06:56 بعد از ظهر

نوع مطلب :اخبار شهر ،

ردم شیفتۀ اهل بیت (ع) شهر سامان با حضور در خیابان ها و سر دادن شعار، هتک حرمت به ساحت مقدس حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام را محکوم کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری، روحانی مستقر سامان گفت: مردم فهیم و همیشه در صحنه شهر سامان از توابع شهرستان شهرکرد با حضور در راهپیمایی و سر دادن شعار بیزاری خود را از توهین کنندگان به عاشورای حسینی اعلام کردند.

حجة الاسلام سید رحمان قاسمی افزود: این مراسم روز چهار شنبه 9 دی 1388 از ساعت 15 از میدان شهید جعفر زاده آغاز شد با حضور گسترده ی اقشار مختلف مردم تا میدان بسیج ادامه داشت و در پایان بیانیه ای مبنی بر محکوم نمودن این حرکت شیطانی قرائت شد.


نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

پل تاریخی زمانخان

جمعه 30 بهمن 1388  06:55 بعد از ظهر

نوع مطلب :شهرشناسی ،

پل تاریخی زمانخان در مجاورت شهر سامان در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است. تفکر اولیه ساخت پل در این مکان به دوره ساسانیان برمی گردد. این پل به دستور زمان‌خان یکی از سران ایل قشقایی که زمانی دامنه کوچ آنها تا منطقه می‌رسید بر روی رودخانه زاینده‌رود احداث گردید. دهکده سیاحتی زاگرس که دارای واحدهای اقامتی و مشرف به زاینده رود و پل زمانخان است در مجاورت این پل بنا شده است. قرار گرفتن این پل بر روی آبهای زاینده رود و وجود مناظر طبیعی چشمگیر اطراف در کنار اقدامات عمرانی انجام شده، این منطقه را به یکی از قطب های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری تبدیل کرده است.

نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

پل زمان خان

جمعه 30 بهمن 1388  06:54 بعد از ظهر


نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

وداع

جمعه 30 بهمن 1388  06:47 بعد از ظهر

خواننده : سید حسام الدین سراج  

آهنگساز : سید محمد میر زمانی 

 اشعار : گنجینه اسرار عمان سامانی 

 ضبط موسیقی : استودیو مرکز موسیقی حوزه هنر 

 صدابرداران : حسن عسکری / مهدی اردستانی  

میکس کامپیوتری : علیزاده  

خط معلی : استاد حمید عجمی  

گرافیک : مرجان کشانی  

خوشنویس : سعید نقاشیان  

منتشر : استودیو مرکز موسیقی حوزه هنر  

تولید و انتشار نوار :1381/1384  

انتشار لوح فشرده : ۱۳۸۴ 

 

از اینجا بشنوید


نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

گنجینة الاسرار

جمعه 30 بهمن 1388  06:45 بعد از ظهر

نوع مطلب :شعرا و علما ،

گنجینة الاسرار یا گنجینه‌الاسرار یا گنجینهٔ اسرار معروف‌ترین اثر عمان سامانی از شاعران معروف شهر سامان استان چهارمحال و بختیاری  است. او آثاری دیگر از جمله مخزن الدرر دارد. او را بنا به وصیتش در شهر نجف به خاک سپرده‌اند.

گنجینةالاسرار این‌گونه آغاز می‌شود :

کیست این پنهان مرا در جان و تن کز زبان من همی‌گوید سخن
این که گوید از لب من راز کیست بنگرید این صاحب آواز کیست
در من این‌سان خودنمایی می‌کند ادعای آشنایی می‌کند

از نظر عمان سامانی مسیر مدینه تا کربلا هفت شهرعشق است که امام و همراهانش باید وادی‌های طریقت را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارند تا به سیمرغ عشق دست یابند. این اصل که زیربنای جهان‌بینی عرفانی است، خود مبتنی بر حدیث قدسی معروفی است که بر طبق آن خداوند متعال، در پاسخ به سئوال حضرت داود(ع) از علت و انگیزهٔ آفرینش، چنین می‌فرماید:

کُنتُ کِنزاً مخفیاً فَاَحبَبتُ اَن اُعرَف، فَخَلَقتُ الخَلقَ لِکَی اُعرَف.

ادامه مطلب

نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

عمان سامانی

جمعه 30 بهمن 1388  06:44 بعد از ظهر

نوع مطلب :شعرا و علما ،

عمان سامانی از شاعران معروف شهر سامان استان چهارمحال و بختیاری است. میرزا نور الله «عمان سامانی» ملقب به تاج الشعرا از شاعران صاحب نام و پر آوازه سالهای ۱۲۵۸ تا ۱۳۲۲ قمری است، نیاکان او همه از دری سرایان، پارسی گویان و آذری سرایان اعصار خود بوده‌اند، پدرش مرحوم میرزا عبدلله متخلص به «ذره» مولف کتاب جامع الانساب و جدش میرزا عبدالواهاب سامانی متخلص به«قطره» و عمویش میرزا لطف لله متخلص به «دریا» همگی از شاعران عهد ناصری بوده‌اند که در دانش‌های دیگر نیز دستی داشته‌اند اما آوازه هیچیک از آنان به عمان نمی‌رسد. مرحوم دهخدا در باره عمان سامانی می‌نویسد: «میرزا نوراﷲ بن میرزا عبداﷲ بن عبدالوهاب چهارمحالی اصفهانی. ملقب به تاج الشعراء و مشهور به عمان سامانی. وی از اهالی قریه «سامان» است که آن از قرای چهارمحال خاک بختیاری می‌باشد. وی در سال ۱۲۶۴ هـ.ق. متولد شد و در شب سه شنبه دوازدهم شوال سال ۱۳۲۲ هـ.ق. درگذشت و در وادی السلام نجف دفن شد. او را دیوانی است به نام «گنجینة الاسرار» که در هند و در ایران به چاپ رسیده‌است».

نقل است که جنازه عمان را در مسجد جامع سامان به خاک سپردند و بعدها به نجف اشرف و غری شریف به دار الاسلام انتقال دادند.


نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

زبان و ادبیات

جمعه 30 بهمن 1388  06:44 بعد از ظهر

نوع مطلب :شهرشناسی ،

زبان مردم شهر و روستاهای پیرامون سامان اکثرا" ترکی است و گویا از نسل ترکان قشقایی مهاجر به بختیاری می‌باشند.

اهالی سامان در محیط اداری و مدرسه به فارسی سخن می‌گویند، اما در خانه و کوی و برزن غالبا" با هم به زبان ترکی قشقائی حرف می‌زنند. بخاطر همین اکثر شاعران آن دیار به غیر از فارسی به زبان ترکی قشقائی وگاها" بختیاری نیز شعر می‌سرایند.

سامان یک منطقه شعرخیز است. سامان زادگاه شاعرانی چون عمان سامانی و دهقان سامانی می‌باشدکه درایلات بختیاری می‌زیسته‌است. از شاعران دیگر می‌توان به «قطره سامانی»، «نیسان سامانی»، «قلزم» و ... نام برد.


نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

اقتصاد و صنعت گردشگری

جمعه 30 بهمن 1388  06:43 بعد از ظهر

نوع مطلب :شهرشناسی ،

که یکی از مهم‌ترین قطب‌های کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری محسوب می‌شود.به دلیل قرار گرفتن در حاشیه زاینده رود از بهترین وزیباترین مناطق گردشی ایران بشمار می‌آید. مجتمع فرهنگی تفریحی پل زمانخان و باغهای اطرافش، مجموعه کاخ پیشین فرح دیبا که اکنون به هتل تبدیل شده، کازینو که به وزارت ارشاد واگذار شده و طرح دریاچه مصنوعی که در مسیر رودخانه زاینده رود درنظر گرفته شده‌است، آیندهٔ خوبی را از نظر گردشگری برای این شهر نوید می‌دهند. طرح ساخت مجموعه‌ای از خانه‌های ویلایی نیز در دست تهیه‌است.

نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

مراسم عروسی

جمعه 30 بهمن 1388  06:42 بعد از ظهر

نوع مطلب :آداب و رسوم ،

ازدواج بدین صورت است که اول پسر مبلغی را که پدر دختر بعنوان شیر بهاء تعیین می کند باید به عروس بپردازد، ضمنا" در مورد تهیه جهیزیه پدر دختر صاحب اختیار است و هر چه را میل دارد تهیه میکند صبح روز عروسی با ساز و دهل عروس و داماد را جداگانه تا حمام همراهی میکنند و بعد از استحمام دوباره با ساز و دهل عروس و داماد تا خانه همراهی میکنند و در منزل عروس و داماد تا شب به رقص و پایکوبی مشغول میشوند.

دو شب بعد از عروسی داماد به عنوان سلام به خانه پدر زن می آید البته با اقوام خویش، عده ای در منزل عروس شام می خورند و عده ای هم در منزل داماد و در ضمن وجهی هم میپردازند، که باین شب (شب دواغ) می گویند در ضمن شب عروسی هر عده ای که از طرف عروس دعوت شده منزل عروس شام میخورند و هر عده ای از طرف داماد دعوت شده اند منزل داماد شام میخورند.

بعد از شب دواغ عروس را با ساز و دهل به خانه داماد می آورند و به عروس میگویند دو رکعت نماز حاجت بخوان و هر چه دعا دارد بکند.

چیزی که روز عروسی از همه جالب تر است این است که پس از اینکه داماد را با ساز و دهل از حمام به خانه آوردند برای او تخت می زنند و اطراف دیوارها را با پارچه های رنگارنگ تزئین میکنند، و داماد را روی تخت می نشانند و اول خواهر داماد می آید و به چشم داماد سورمه میکشد و مقداری به توانائی خود پول به داماد میدهد بعد از خواهر داماد بقیه اقوام هر یک همین عمل را انجام میدهند.


نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

اعتقادات خرافی

جمعه 30 بهمن 1388  06:42 بعد از ظهر

نوع مطلب :آداب و رسوم ،

هنگامی که عروس را به حجله می آورند میخ آهنی بزرگی را بشدت بزمین می کوبند و معتقدند بدینوسیله میخ زندگی او را محکم کرده اند و زندگی آنان به جدائی نخواهد کشید.

2-   وقتی عروس را وارد حجله می کنند بچة پسری را به بغل او می دهند و عقیده دارند بچه اول عروس پسر خواهد شد.

3-   موقعی که می خواهند عروس را از خانه پدر به خانه داماد ببرند دو عدد نان و چند تخم مرغ پخته را در دستمالی قرار داده و توسط برادر عروس به کمر عروس بسته میشود تابخانه داماد ببرد و عقیده دارند بدینوسیله خیر و برکت به خانه شوهر خواهد برد.

4-   هنگامی که زنی میزاید و در بستر می خوابد یک لنگه گیوه به جلو در اطاق میکوبند و معتقدند که وقتی کسی از راه میرسد و خسته است خستگی خود را به گیوه می دهد و در غیر اینصورت خستگی دچار بچه شده و بچه خفه خواهد شد.

5-   اگر کسی ناگهان مریض وی یا شکه شود آتشی روشن کرده و چندین بار بیمار را از روی آتش عبور میدهند و عقیده دارند با این کار بیمار بهبود خواهد یافت.

6-   عقیده مردم بر این است که هر کس ستاره ای در آسمان دارد و هنگامی که می میرد ستاره او نیز می سوزد بدین جهت هر گاه شهابی را در آسمان به بینند می گویند کسی مرده و این ستاره اوست که میسوزد.

7-   عده ای عقیده دارندکه آب نیز نر و ماده دارد، بدین جهت چندین سال پیش هنگامی که آب یکی از قنوات سامان که بنام (لاغ دم) معروف است بسیار کم میشود عقیده پیدا می کنند که این آب نر و زن می خواهد بنابر این دختری را با ساز و دهل به مظهر قنات آورده اند و او را وارد آب می کنند و در نتیجه آب زیاد جریان می یابد.

8-   هنگامی که قالی را می برند (کوجی) آنرا در سر گذر می گذارند و یکی می ایستد تا به بیند چه کسی می آید، اگر پسر یا مرد آمد می گویند زن آبستن پسر می زاید و اگر دختر یا زن آمد می گویند زن آبستن دختر می زاید.

9-   روز سه شنبه برای نذر کاچی می پزند و به کاچی سه شنبه معروف است، هفت عدد مغز بادام را در آن می اندازند وبعد از پختن تقسیم می کنند هر یک از این مغز بادامها در سهم هر خانواده ای که قرار گرفت (البته بطور تصادف) باید آن خانواده کاچی به پزد.

هنگامی که سگ با صدای ناراحت کننده ای زوزه بکشد کفش را وارونه قرار میدهند ومعتقدند که سگ دل درد گرفته و یگر خاموش می شود.


نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

  • تعداد کل صفحات:2  
  • 1  
  • 2