تبلیغات
شهر سامان - مطالب هفته اول دی 1389

رمز عطش

چهارشنبه 1 دی 1389  09:41 بعد از ظهر

خوانش مثنوی بلند گنجینه الاسرار سروده عمان سامانی در رثای امام حسین (ع)‌
از بین شعرهایی که پیرامون حادثه عظیم عاشورا سروده شده مثنوی «گنجینه الاسرار» عمان سامانی یکی ار تاثیرگذارترین و بهترین اشعار است.

عمان سامانی در کتاب «گنجینه الاسرار» خود با نگاهی حماسی ـ عرفانی به واقعه عاشورا سعی کرده تصاویری زیبا و دلنواز از صحنه‌های خونین جنگ 72 نفر عاشقی که برای رسیدن به مقام قرب الهی از همه هستی خویش دست شسته و در رکاب سید و سالار شهدا پا به میدان نبردی نابرابر گذاشته‌اند خلق کند.

در این مثنوی عظیم صحنه‌های نبرد یاران عاشق اباعبدالله با سپاه جهل و تاریکی آنقدر زیباست که خواننده را شیفته این عشق و دلدادگی می‌کند.

سر خوشم آن شهریار مهوشان

کی به مقتل پا نهد دامن کشان

عاشقان خویش بیند سرخ‌رو

خون روان از جسمشان مانند جو

غرق خون افتاده بر بالای خاک

سوده بر خاک مذلت روی پاک

جان به کف برگرفته از بهر نیاز

چشمشان بر اشتیاق دوست باز


ادامه مطلب

نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

بخش سامان با کمبود جدی پزشک مواجه است

چهارشنبه 1 دی 1389  09:38 بعد از ظهر

نوع مطلب :اخبار شهر ،

بخشدار سامان گفت: کمبود پزشک در این بخش به عنوان یک نقص و مشکل بسیار جدی نیازمند رسیدگی بیش از پیش مسئولان است.

اصغر مظفری صبح امروز در دیدار با مسئولان مراکز بهداشتی و درمانی بخش سامان با تأکید بر ضرورت ارتقای سطح بهداشتی مراکز آموزشی اظهار داشت: بهداشت مدارس در عرصه‌ خدمات بهداشتی-درمانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چراکه باوجود موفقیت‌های بهداشتی به دست آمده در سال‌های اخیر هنوز تعداد زیادی از مدارس به ویژه مدارس روستایی فاقد امکانات بهداشتی لازم هستند. 
وی سرمایه‌گذاری در راستای ارتقای بهداشت مدارس را بسترساز رشد و توسعه‌ یک نسل و بهبود تکامل نسل بعد دانست و گفت: سرمایه‌گذاری برای تامین، حفظ و ارتقای سلامت دانش‌آموزان از مهم‌ترین و زیربنایی‌ترین سیاست‌های دولت است. 
مظفری خاطرنشان کرد: مدرسه در هر جامعه یک نهاد بنیادی است که علاوه بر امکان توسعه بهداشت دانش‌آموزان توسعه بهداشت تمامی جامعه را به وجود می‌آورد. 
بخشدار سامان در ادامه با اشاره به مشکل کمبود کمبود پزشک در برخی مراکز بهداشتی مستقر در این بخش اشاره کرد و گفت: بخش سامان به واسطه برخورداری از قابلیت‌های توریستی و گردشگری فراوان و به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری در این استان همواره مطرح بوده که برهمین اساس کمبود پزشک در این بخش به عنوان یک نقص بسیار جدی نیازمند رسیدگی بیش از پیش مسئولان است. 
وی خاطرنشان کرد: توجه به رفع نیازهای بهداشتی و درمانی این بخش از یک سوی با هدف پاسخگویی به نیاز ساکنین و از سوی دیگر پوشش دهی جمعیت مسافر وارد شده به بخش سامان بیش از پیش لازم و ضروری است. 
مظفری در ادامه ساماندهی و نظارت بر محل‌های دفن زباله را ضروری دانست و گفت: توجه به بهداشت عمومی موجب ارتقای سطح سلامت جامعه می‌شود و از بروز بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات بهداشتی جلوگیری می‌کند. 
وی آموزش بهداشت در مدارس را یکی از راهکارهای ارتقای سطح بهداشت جامعه عنوان کرد و گفت: با توجه به مبانى کلى بهداشت که عبارت از اجرای مسائل غیردرمانی، تکیه بر عامل رفتارپذیرى انسان در راستای ایجاد عادات مطلوب و فراهم کردن شرایط مناسب محیط حیاتى است، که بر همین اساس مدارس مى‌توانند ادامه حیات مؤثر و پیشرفت سالم دانش‌آموز را تا سن بلوغ تأمین کند. 


نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

بخش توریستی سامان با کمبود اورژانس جاده ای مواجه است

چهارشنبه 1 دی 1389  09:38 بعد از ظهر

نوع مطلب :اخبار شهر ،

خشدار سامان از توابع شهرستان شهرکرد گفت: این بخش با یک شهر و 23 روستا با کمبود پزشک و اورژانس جاده ای مواجه است .

'اصغر ظفری' روز یکشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: مرکز بهداشت دهستان'هوره'با 25 کیلومتر فاصله با مرکز بخش فاقد تجهیزات پزشکی و آمبولانس است . 
وی از کمبود 12 پزشک عمومی در مناطق روستایی بخش سامان خبر داد و تصریح کرد: در چهار مرکز بهداشت روستاهای این بخش پزشکان بصورت شیفت کاری به خدمات رسانی و درمان بیماران مشغول هستند. 
وی استقرار اورژانس جاده ای در محورهای پرتردد در روستاهای حاشیه رودخانه زاینده رود بخش سامان را ضروری دانست و تاکیدکرد: حداقل چهار دستگاه آمبولانس با تجهیزات کامل پزشکی در مراکزبهداشتی 'هوره '،'سوادجان 'و 'مارکده 'ازتوابع این بخش مورد نیاز است . 
به گزارش ایرنا ، بخش ساحلی و توریستی سامان با 23 روستا و یک شهر و 35 هزار نفر جمعیت در 15 کیلومتری شهرکرد مرکز چهارمحال وبختیاری واقع است


نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

روحانیون در جذب جوانان به هیئت‌های مذهبی تلاش کنند

چهارشنبه 1 دی 1389  09:37 بعد از ظهر

نوع مطلب :اخبار شهر ،

بخشدار سامان گفت: روحانیون با هدف ترویج مبانی اسلام در راستای مقابله با تهدیدات دشمنان در جذب جوانان به هیئت‌های مذهبی بیش از پیش تلاش کنند. ‌

اصغر مظفری صبح امروز در جلسه هماهنگی برگزاری مراسم باشکوه عزاداری حسینی با حضور مسئولان و مداحان هیئت‌های مذهبی این بخش اظهار داشت: دشمن با آگاهی از جایگاه ائمه اطهار و دین در بین مسلمانان تمام برنامه‌ریزی خود را بر بدعت‌گزاری در مراسم مذهبی به ویژه عاشورا صرف می‌کند. 
وی افزود: دشمنان به خوبی می‌دانند که نمی‌تواند امام حسین(ع) را از ملت ایران بگیرند برهمین اساس تلاش می‌کنند تا محرم را از ما بگیرند. 
مظفری با اشاره به اینکه در نگاه جدید به مراسم عزاداری‌ امام حسین(ع) باید یاد و خاطره شهدا را زنده نگاه داریم، افزود: امام حسین(ع) شهید امر به معروف و نهی از منکر برای ترویج و اشاعه نماز و احیای دین پیغمبر قیام کردند که برهمین اساس لازم است تا نسبت به ترویج اصول و ارزش‌های اسلامی در جامعه بیش از پیش تلاش شود. 
بخشدار سامان بر لزوم مطالعه و مستندسرایی مداحان تأکید کرد و گفت: به برکت وجود روحانیون انحرافات کمتری در عزاداری وجود دارد که برهمین اساس لازم است تا روحانیون در جذب جوانان به هیئت‌های مذهبی بیش از پیش تلاش کنند. 
وی با اشاره به جنبه‌های تأثیرگزار و عمیق عزاداری حسینی بر جوانان گفت: باتوجه به بیانات مقام معظم رهبری در ارتباط با ضرورت مقابله با تحریف‌ها و سطحی نگری در هیئت‌های مذهبی، روحانیون باید سعی کنند با فعال کردن هیئت‌های مذهبی و گنجاندن برنامه‌های جالب و جذاب در آنها و نیز در مساجد و تکایا مردم و جوانان را به سمت این مکان‌های مقدس هدایت کنند. 
مظفری تصریح کرد: دشمنان انقلاب اسلامی کار فرهنگی را در رأس تهدیدات خود قرار داده‌اند و ما باید تلاش کنیم با ترویج مبانی دین اسلام تهدیدات دشمنان را خنثی کنیم. 


نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

پذیرندگان کارت تخفیف دار سپهر بانک صادرات در شهر سامان

چهارشنبه 1 دی 1389  09:36 بعد از ظهر

نوع مطلب :اخبار شهر ،

نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

2 تن کود سولوپتاس بین باغداران سامان توزیع شد

چهارشنبه 1 دی 1389  09:35 بعد از ظهر

نوع مطلب :اخبار شهر ،

مدیر جهاد کشاورزی ‌شهرکرد گفت: به منظور مبارزه با آفت کرم خراط دو تن کود سولوپتاس بین باغداران سامان توزیع شد. به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، پیام قاسمی پیش از ظهر امروز در گردهمایی گردوکاران منطقه سامان با تأکید بر ضرورت مبارزه با پروانه فری یا کرم خراط اظهار داشت: این آفت روی درختان سیب، گلابی، به، گردو، نارون و درختان غیر مثمر جنگلی خسارت فراوانی وارد می‌کند و منجر به ضعف و مرگ درختان سالم و همچنین جلب پوست‌خواران و چوب‌خواران دیگر به سمت درخت می‌شود. وی با بیان اینکه این آفت دارای 15 گونه میزبان است، افزود: خسارت اولیه این کرم از برگ‌ها و دمبرگ‌ها و شاخه‌های نازک آغاز شده و تدریج به شاخه‌های قطورتر و تنه درخت سرایت می‌کند. قاسمی با اشاره به زیست شناسی کرم خراط در منطقه سامان بیان داشت: این کرم در منطقه سامان هر یک سال یک نسل دارد که در اوایل اردیبهشت پروانه‌ها ظاهر شده بعد از جفت‌گیری در اواسط خرداد آغاز به تخم‌گذاری بر روی دمبرگ‌ها و برگ‌های جوان می‌کند. مدیرجهاد کشاورزی شهرستان شهرکرد افزود: فعالیت لاروهای جوان از اوایل تیر آغاز شده و از برگ‌های جوان و دمبرگ شاخه‌های نازک تغذیه می‌کند. وی در ادامه با اشاره به مهم‌ترین اقدامات این سازمان در راستای مبارزه با کرم خراط در باغستان‌های این منطقه گفت: بازدید مستمر از نهالستان‌های منطقه، برگزاری چهار دوره کلاس آموزشی و بازدید روزانه از باغات و راهنمایی و مشاوره باغداران پیرامون مبارزه با کرم خراط از مهم‌ترین اقدامات ترویجی مدیریت جهاد شهرستان است. قاسمی ادامه داد: خرید پنج شبکه خدمات کارشناسی برای عملیات مبارزه با کرم خراط، نصب تله ردیابی در 13 مزرعه سامان، توزیع سم زئوزران بین 140 باغدار، توزیع 2 هزار کیلو‌گرم کود سولوپتاس و نصب 12 عدد تله محله در پایلوت از اقداماتی است که در راستای مبارزه با کرم خراط در منطقه سامان صورت گرفته است. وی نصب تله‌های شکار انبوه(فست تراپینگ) در طرح پایلوت را از دیگر اقدامات مبارزه‌ای با کرم خراط دانست و گفت: شمارش پروانه‌های شکار شده توسط تله‌های ردیابی محل هفته‌ای دو مرتبه، برگزاری دو مورد روز مزرعه، مارک گذاری 4 هزار اصله درخت در طرح پایلوت، تعیین شاخص مبارزه، محلول پاشی با عناصر ریز مغذی در سطح پنج هکتار و اجرای طرح تحقیقاتی در خصوص ارتفاع نصب تله شکار انبوه و نوع تله توسط مرکز تحقیقات از دیگر این اقدامات است.

نوشته شده توسط: امیر | آخرین ویرایش:- | نظرات()